Učenička zadruga "Mravci"

Učeničko zadrugarstvo u OŠ Dr. Vinka Žganca Vratišinec i PŠ Gornji Kraljevec ima dugu tradiciju. Učeničku zadrugu "Mravci" osnovala je učiteljica Marija Leček prije više od 20 godina. Zadruga se bavila uređivanjem školskog okoliša, istraživanjem starih zanata, običaja, starih igara i zavičajnog govora, izrađivanjem ukrasa i čestitki te humanitarnim radom. Jedan od najvećih uspjeha "Mravaca"  je osvajanje prve nagrade "Najljepši školski vrtovi" 2006. godine u konkurenciji područnih škola iz cijele Hrvatske. Cvjetna zastava i danas kao najljepša uspomena krasi hodnik područne škole.

Osim vrijednih učenika i djelatnika škole, rad zadruge uvelike podržava Općina Vratišinec, roditelji, KUU "Društvo žena" Gornji Kraljevec te ostale udruge s područja Općine. Nakon odlaska učiteljice Marije Leček u mirovinu, aktivnosti zadruge nastavila je učiteljica Željka Novak provodeći projekt "Kaj su se negda deca igrala" da bi vodstvo zadruge šk. godine 2021./2022. preuzela učiteljica Andrijana Jakopić.

„Mravci“ u PŠ Gornji Kraljevec su danas orijentirani na domaćinstvo – izrađuju zimnicu, kuhaju kompote, sokove, džemove, sirupe, čajeve. Mijese i peku kruh, pite, kolače. Uče nove tehnike i metode rada (zlatovez, našivavanje, šivanje) u sklopu grupe "Ručni radovi" koju vodi učiteljica Ivana Šegović, uređuju školski okoliš, a u pripremi je i školski vrt na kojem, zajedno s učiteljicama, mislu uzgajati začinsko i ljekovito bilje.

U sklopu "Mravaca" u matičnoj školi djeluju likovna, biovrtlarska, mješovita i kreativna sekcija.

„Mravci“ žive zeleno što dokazuje i ogromna količina skupljenih starih baterija i starog papira, a nisu zapostavili niti humanitarni rad – skupljaju plastične čepove za Udrugu oboljelih od leukemije i limfoma Čakovec.

Uvođenjem domaćinstva u rad učeničke zadruge želimo: naučiti učenike da samostalno borave u kućanstvu, pomažu u kućanskim poslovima (kuhanju, pripremanju hrane, pospremanju, održavanju čistoće i higijene, prevenciji nezgoda). Osamostaliti učenike u održavanju reda i urednosti vlastitog i zajedničkog prostora, razviti svijest o spolnoj ravnopravnosti pri obavljanju poslova. Usvojiti radne navike, osposobiti učenike za razne životne situacije (briga o sebi i drugima, skrb o starijima i nemoćnima..). Razvijanje etičkih osobina kao što su lijepo ponašanje (bonton), društveno odgovorno ponašanje, zaštita okoliša, svjesnost o važnosti pomaganja, poduzetništvo, pridonošenje zajednici te timski rad.

Kako to mislimo postići  - promatranjem, istraživanjem, promišljanjem,  zaključivanjem, kreativnošću, stvaranjem, timskim radom, dobrom zabavom.

"Mravci" iz PŠ i njihove učiteljice Andrijana Jakopić i Andreja Vrbanec.

Likovnu sekciju vodi učiteljica Marina Mrazović