Fašnik 2015.

Još se nismo od Valentinova odmorili , a već smo u nova istraživanja krenuli. Veljača je bila prava veseljača, jer smo istraživali valentinovske i fašničke običaje. Saznali smo da je Fašnik uvijek u utorak, ali nadnevak se mijenja, pa je ovaj u utorak 15. veljače,za razliku od prošlogodišnjeg koji je bio u ožujku .

Nama je veljača  bila veseljača ,najprije smo ljubav u „srčeka“sakrivali ,a oda još s većom ljubavi  lofre sami napravili, ne bi li se pod što boljom maskom sakrili.Sudjelovale su cijele obitelji.Tko će biti najbolji maškor? Kako smo uspjeli? Evo, čudne li jeseni u klupi s prvakom sjedi i pisati uči.

Već tradicionalno , u utorak na sam Fašnik škola nam je prepuna kojekakvih čudnih đaka , čudnih učiteljica, spremačica i tko zna tko se sve pod maskom krije, znamo samo da se baš svako raduje i smije.

Već od jutra krafne nam stigoše.“Pelka „ih je škola i općina .Jedne je donio stiček Tomica ,a druge zamjenica načelnika , Milena Granatir. Čije su bile bolje? Teško je odlučiti jer su jedne i druge imale lijepe obrube, jedne s pekmezom , druge s čokoladom i sve smo ih pojeli.

Tako je i užina  bila tradicijska u znaku krafni.

Predsjednica MO Gornji Kraljevec , Štefanija Jambrošić odlučila se malo od sela odmoriti pa je ključ sela nama, maškorima dala.Sada je vlast u našim rukama.

Najprije smo tri  najljepše maske izabrali. Bio je to najteži zadatak, ali svi smo se na kraju složili da su oni  najoriginalniji i za  nagradu smo im čokolade podijelili.

A onda smo cijelo selo  na ulicu pozvali.

Ružili smo i zimu tjerali, plesali i međimursku TU ZA REPU,TU ZA LEN… pjevali. Ljudi su nam se veselili i bombone nam dijelili.

Neki su nas  s krafnama dočekali

Svi smo se zajedno lijepo zabavili i još jednog običaja proslavili,ovog puta malo se i ludirali i nadamo se da smo zimu otirali.

Po cijelom selu ,  naša se tradicijska pjesma  čula:

Fašnik ima črne oči i duge mustoče,

Pepelnica se dosmica, koli njega skoče…

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 18. 2. 2015.