Dan jabuka

PŠ GORNJI KRALJEVEC

Kombinirani odjel 1. i 2. r.

Učiteljica Marija Leček

Učenici kombiniranog odjela 1. i 2. razreda sa svojim roditeljima i učiteljicom Marijom Leček 20.  listopada ostvarili su tematsko integrirani  Dan otvorenih vrata. Kroz zajedničku temu čovjek i zemlja objedinili su sve listopadske aktivnosti vezane za plodove zemlje, a poseban naglasak bila je jabuka. Zašto jabuka ima svoj dan?

Toga dana u školu zajedno s učenicima dolaze i roditelji i tako svi zajedno sudjelujemo u istraživačkim aktivnostima u međupredmetnoj povezanosti i pridonosimo razvoju učenika za ulogu aktivnog i odgovornog građanina.

Ovakvu zajedničku aktivnost kao primjer dobre prakse provodimo već osmu godinu. Ove godine u cjelokupnu odgojnu obrazovnu aktivnost  uvrstili smo i elemente zdravstvenog i građanskog odgoja i obrazovanja.

Kao mali jezikoslovci najprije su učenici prvašići trebali slova povezati u riječi .

Zatim zajedno s učenicima 2. razreda timski poredati riječi u rečenice i sastaviti priču,a zatim i odgonetnuti ,tko se u priču sakrio?.Pred pločom gužva i znatiželja.

Zagonetka je ubrzo bila riješena.Naravno ,jabuka!

Nastavili smo sa umjetničkim aktivnostima. Okušali smo se kao mali dizajneri. Bojom,toplo-hladnim kontrastom izrađivali smo otisak jabuke. Tako su  pod budnim okom mama prvi susret s temperom i tehnikom otiska prvašići i ostali učenici dizajnirali stolnjake.Svi ostvaraji bili su prekrasni

Posebno uzbuđenje je bilo u dijelu prezentacije  istraživanja, Što se od jabuke pravi? Svaki učenik je predstavio što je s mamom istražio i što je pripremio od jabuke i donio u školu.

Bilo je tu pogača, pita, drugih kolača ,palačinki, pečenih jabuka,sušenih čipsiča,sokova,kompota,octa...

Prezentaciji su se pridružili i mali zadrugari „Mravci“ koji su istražili vrste jabuka .

Zaključili smo da prevladavaju novije sorte,ali da bi svakako trebalo sačuvati i stare koje su se tu našle kao lisičke,kanade,mušanjke i klopčanke.

Nakon uspješnih prezentacija svi smo se zajedno počastili prefinim i zdravim proizvodima od jabuka.

A da zdravlje ne ovisi samo o zdravoj prehrani nego i svakodnevnom  vježbanju nastavili smo zajedničko druženje tjelesnim aktivnostima. Bilo je radosti i smijeha. Kako i ne bi bilo kad su mame sudjelovale u vježbanju,veselim hvatalicama i štafetnim igrama .

Na samom kraju  vratili smo se jabuci i naučili svi zajedno plesati narodno kolo ,Kruška, jabuka,šljiva.

Bio je to još jedan uspješan dan, a kako smo se svi zajedno osjećali najbolje su pokazivala naša nasmijana i zadovoljna  lica.

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 21. 10. 2014.