Dan školskog mlijeka

U PŠ G. Kraljevec, 27. rujna obilježen svjetski dan školskog mlijeka...

27. rujna, 13. Svjetski dan školskog mlijeka Mali zadrugari "Mravci" obilježili su istraživanjem i praksom. U suradnji stočara iz Gornjeg Kraljevca "put mlijeka" vodio je u školu. "Mljekarice" Štefanija Jambrošić i Biserka Kovačić sponzori kozjeg i kravljeg mlijeka i ostalih mliječnih proizvoda objasnile su svim učenicima što rade proizvođači mlijeka, higijenu pripreme i proizvodnje, značaj i važnost mlijeka u odrastanju i životu, te kako nastaju neki mliječni proizvodi. Učenici su se okušali u odvajanju vrhnja od kiselog mlijeka, saznali kako nastane sir i što je to "sir turoš", izradili maslac u starinskoj maslenki - moutili su putra i na kraju sve to lijepo poslužili i blagovali.

Mliječna staza

Jedna grupa istraživala je i izradila  tematski plakat - Mliječnu stazu  i na kraju svoj projekt prezentirali svima. Uz različite aktivnosti, uzbuđenje i znatiželju proširili su saznanje o utjecaju prehrane na zdravlje, savladali vještinu pripremanja mliječnih proizvoda ali i obogatili rječnik nekim već zaboravljenim nazivima predmeta važnih u mljekarstvu; štumblek, dežica, maslenka.
Bez puno teorije, na vrlo interesantan i edukativan način, modul ŽIVJETI ZDRAVO oživotvorili su i izabrali su za jutarnji obrok  čašu mlijeka ili neki mliječnim proizvod. U tome su im velika podrška kao i uvijek u svim njihovim projektima roditelji.
Tako su  "Mravci" uz već poznate ekologe, humanitarce postali i poduzetnici i to zdravi.

objavio: Zlatko Okreša   datum: 1. 10. 2014.