ŠKOLSKI PREVENTIVNI PROGRAM – EDUKACIJA PREVENCIJE OVISNOSTI (2010./2011.)

„

Živi život, a ne ovisnost!“

„Živi život, a ne ovisnost!“ ključna je tema ovogodišnjeg projekta Školskog preventivnog programa koji se provodi, u Osnovnoj školi dr. Vinka Žganca, pod koordinacijom pedagoginje škole Maje Lukman. Zbog situacije u kojoj se mladi gotovo svakodnevno susreću s različitim vrstama ovisnosti potrebno je, više nego ikad, poraditi na edukaciji prevencije ovisnosti kod školske populacije, s naglaskom na učenike 7. i 8. razreda. U provedbi Nacionalne strategije suzbijanja zlouporabe droga za 2006.-2012. godinu treba osobitu pozornost posvećivati razvijanju sustava prevencije ovisnosti među mladima, ali i njihovim roditeljima, nastavnicima… Nažalost, u Republici Hrvatskoj uočen je stalni trend porasta broja osoba liječenih zbog zlouporabe droga, a najviše zabrinjava činjenica da je među njima sve više mladih ljudi i učenika.

Još veći problem od droge, s kojim se susrećemo u školskoj populaciji, je konzumacija legalnih droga tj. alkohola i cigareta. Doba granica kada djeca stječu ovisnost o alkoholu i duhanu sve je niža i doseže alarmantne okvire, sve unatoč činjenici da su navedene legalne droge za djecu i mlade u dobi do 18. godina. zakonom zabranjene, a time i ilegalne.

Uz spomenute vrste ovisnosti (droga, alkohol, cigarete), razvoj tehnologije donosi i pojavu drugačijih oblika ovisnosti – ovisnost o Internetu i kockanju putem interneta. Internet je postao „najveći prijatelj“ naše djece, a time i izrazito štetan za njihov kvalitetan razvoj, socijalizaciju  i odrastanje. Također valja spomenuti i igre na sreću koje su također Zakonom zabranjene za osobe mlađe od 18. godina.

Upravo zbog svega navedenog Škola je pokrenula cjelokupni niz aktivnosti kako bi mlade ljude, tj. naše učenike, pravovremeno upozorila na opasnost koja im prijeti od ovisnosti u bilo kojem obliku. Kako bi učenici što ozbiljnije shvatili i uočili opasnost droge po život, u

7. razredu, prikazan je film „Što se dogodilo s Enonm?“ – edukativni film o smrti mlade ovisnice Enne, kao i o vrstama i štetnosti droge. Nakon filma provedena je i kratka radionica „Mitovi o ovisnostima“ gdje su učenici raspravljali o pogrešnim tvrdnjama i činjenicama vezanima uz zlouporabu droga, alkohola i cigareta. 7. razred također je izradio i plakate posvećene trima najvećim ovisnostima. Učenici su osmislili i svoje parole: „Pušenje vodi u grob!“, „Ako jednom probaš drogu, možda će ti to biti i zadnji pokušaj!“, „Zbog litre alkohola, prolijevaju se litre krvi!“. Izrađenim plakatima uredili su pano u holu škole i time svoju poruku prenijeli svim učenicima naše škole. 8. razred pogledat će film „Mi djeca s kolodvora Zoo“ – aktivnosti prevencije ovisnosti u suradnji s razrednicom 8. razreda i uč. njem. jezika Daliborkom Tuksar. Nakon filma uslijedit će kratka rasprava o filmu, a provesti će se i kviz o ovisnostima u kojem će učenici pokazati svoje znanje o sredstvima ovisnosti i njihovoj štetnosti.

Cilj  školskog preventivnog programa je poslati jasnu poruku o štetnosti svih oblika konzumiranja sredstava ovisnosti, samostalno ili u kombinaciji, uključujući konzumiranje legalnih sredstava poput alkohola i duhana, ilegalnih droga te klađenja i ovisnosti o Internetu. Poruka našim učenicima, njihovim roditeljima ali i cijeloj sredini u kojoj živimo je: „Živi život, a ne ovisnost!“

Pripremila:

Maja Lukman,prof., pedagoginja škole

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 17. 11. 2010.