Obilježavanje 45. godišnjice smrti akademika Vinka Žganca

Značaj dr. Vinka Žganca svima nam je poznat, posebice za Vratišinec i našu školu koja nosi njegovo ime. Vinko Žganec bio je svestran čovjek koji se bavio nizom poslova (bio je župnik, odvjetnik, skladatelj, profesor), obnašao je mnogobrojne važne funkcije (ravnatelj Instituta za narodnu umjetnost, član Izvršnog odbora International Folk Muzik Concil-a u Londonu…), a uz sve to bio je i  vrijedan etnomuzikolog koji se borio za očuvanje hrvatskog, prvenstveno međimurskog identiteta. Djelo Vinka Žganca je ogromno, njegov značaj neopisiv. Upravo zbog toga osjećamo dužnost da sjećanje na tog velikog čovjeka iz Vratišinca održimo u kulturi naše škole te da mlade generacije na inovativniji i moderniji način uče o njegovom liku i djelu. Svake godine naša škola provodi projekt posvećen upravo njemu. Kroz projektne aktivnosti koje su splet povijesnih činjenica i glazbe surađivali smo s mnogobrojnim školama iz Međimurja te s OŠ dr. Vinka Žganca iz Zagreba. Pjevali smo, svirali, istraživali, plesali, učili, recitirali, a sve kako bi Vinko Žganec ostao u živom sjećanju jer je to najmanje što možemo učiniti za sve ono što nam je svojim radom i ljubavlju ostavio u nasljeđe. Projekt dr. Vinka Žganca provodi se u školi i dalje. Ove godine u suradnji s OŠ Domašinec izrađujemo virtualnu slikovnicu o dr. Vinku Žgancu i Florijanu Andrašecu koju mislimo objaviti povodom obilježavanja rođenja dr. Vinka Žganca u siječnju 2022. godine. Vinko Žganec dio je identiteta naše škole, tako da je trenutno u izradi i logo škole s njegovim likom kako bi dodatno naglasili naš ponos što je upravo ovdje, u mjestu gdje je rođen, Vratišincu, mala škola koja nosi njegovo veliko ime.

Službeno obilježavanje 45. godišnjice smrti dr. Vinka Žganca održano je u petak, 10.12.2021. godine u organizaciji Općine Vratišinec. U službenom programu kojem su prisustvovali načelnik Općine Mihael Grbavec, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i kulturu Međimurske županije, gđa. Blaženka Novak, predsjednica Općinskog vijeća, gđa. Milena Granatir, vijećnici, predstavnici udruga te unuk dr. Vinka Žganca, g. Tomislav Žganec, recitaciju "Našemu čoveku" (napisala:Franciska Matoša) izvele su učenice 7. razreda Ana Božić i Marija Paula Radiković koje je za tu prigodu pripremila učiteljica Hrvatskog jezika, gđa. Nina Jambrošić Vidra.

Učenice Ana Božić i Marija Paula Radiković. 7. razred

U sjećanje na dr. Vinka Žganca, učenici škole zapalili su lampion ispred biste Vinka Žganca  koja je postavljena ispred naše škole.

objavio: Maja Lukman Šprajc   datum: 13. 12. 2021.