Dan škole - riječ ravnatelja

Dragi učenici, kolegice i kolege učitelji, roditelji,

srdačno Vas pozdravljam! Iskoristio bih ovaj trenutak da spomenem 25.godišnjicu osamostaljenja naše škole te svakako 130.godišnjicu rođenja  dr. Vinka Žganca, koji je ime Vratišinca i Međimurja pronio svojom domovinom Hrvatskom.

Ovo je  prigoda  da se nešto više kaže o školi, da se progovori o toj važnoj instituciji i vrlo plemenitom i odgovornom poslu. Obrazovanje i odgoj djece je vrlo složen i  odgovoran zadatak. Samo oni koji imaju odgovornost prema sebi i prema radu mogu napredovati, stjecati nova znanja, spoznaje te graditi put prema uspjehu.

Uvažavajući sve dosadašnje reforme obrazovanja i njihova pozitivna postignuća, trebamo težiti razvoju temeljnih kompetencija za cjeloživotno učenje, povećanju  funkcionalne pismenosti, povezanosti obrazovanja s onim što je njihov život, kao i povezanosti s potrebama društva i gospodarstva. Jasno su definirani ishodi, kao jasna očekivanja, što se od učenika očekuje u pojedinoj fazi  njihova obrazovanja. To nisu samo znanja nego i stavovi, vještine,  kreativnost,   inovativnost ,razvoj kritičkog mišljenja, inicijativnost, poduzetnost, odnos  prema sebi i prema drugima. Na taj izazov moramo odgovoriti na jedini mogući način, naučiti učenike vještinama kako učiti, pripremiti učenike za stjecanje novih znanja spoznaja, pripremiti ih za cjeloživotno učenje,   pomoći učenicima da se snađu u tom mnoštvu novih podataka, informacija. To nisu lagani zadaci. Potrebno je još mnogo toga učiniti. Osigurati da se sva djeca školuju pod jednakim uvjetima, prema pedagoškom standardu, a to znači opremiti škole sa suvremenom opremom, uvesti jednosmjensku nastavu, educirati potreban nastavnički kadar, ekipirati stručne suradnike. To su samo neki od elemenata koji će sigurno utjecati na kvalitetniji obrazovno odgojni proces. Usuđujem se reći i ponosan sam na to, da smo škola opremljena sa suvremenim nastavnim pomagalima i sredstvima, dobro i kvalitetno educiranim učiteljima i stručnim suradnicima, sve to sigurno doprinosi kvaliteti i uspjehu u radu naše škole.

Čestitam svim učenicima koji su sudjelovali na županijskim natjecanjima i njihovim mentorima, dakako i roditeljima na podršci. Svaki uspjeh naše škole odnosno učenika, uspjeh je naše općine. Siguran sam da to mišljenje dijele i čelnici naše općine. Svaki uspjeh naših učenika, osnovnih i srednjih škola tako i fakulteta ,garancija je svjetlije budućnosti sviju nas. Sretan sam i ponosan i to želim podijeliti sa svim učenicima, svim djelatnicima škole i onima koji nažalost nisu više s nama.

Zahvaljujem svima na izvrsnoj suradnji tijekom godine. Hvala Vam lijepa i sretan nam Dan škole!

Ravnatelj Željko Maček

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 28. 5. 2021.