131.godišnjica rođenja dr. Vinka Žganca

Danas, 22.siječnja 2021.godine obilježavamo 131.godišnjicu rođenja dr.Vinka Žganca. S obzirom na trenutno epidemiološku situaciju nismo u mogućnosti obilježiti taj dan svečanim programom, ali zato se možemo prisjetiti Žgančeva rada. O važnosti Žgančeva rada možete pročitati u nastavku. Tekst je napisao učitelj povijesti Tomislav Sušec.

Važnost dr. Vinka Žganca svima nam je poznata. Vinko Žganec spada u najveće sinove Vratišinca i cijelog našeg Međimurja.  Bio je čovjek brojnih intersa: muzikolog, folklorist, skladatelj, pisac i što je vrlo važno za reći narodni preporoditelj međimurskih Hrvata.

Dr. Vinko Žganec spada u red istaknutih osobnosti u povijesti hrvatske znanosti i kulture.  Najviše je poznat po svojem radu na području etnomuzikologije.

Vinko Žganec je rođen 22.1.1890. u Vratišincu. Osnovnu školu je polazio u rodnom mjestu. Nakon toga su ga roditelji na nagovor domaćeg župnika poslali na školovanje u poznatu varaždinsku gimnaziju.

Poslije završene gimnazije, Vinko Žganec odlazi na daljnje školovanje u Zagreb gdje završava višu gimnaziju, zatim licej (višu školu) te se upisuje na Bogoslovni fakultet.

Već za svog višeg školovanja Vinko Žganec započinje borbu za priključenje Međimurja Hrvatskoj. Tada započinje i njegova ljubav prema glazbi i folkloru. Glazbu je učio privatno, a ne u nekoj školi.

Vinko Žganec se zdušno borio za očuvanje hrvatskog karaktera Međimurja u vrijeme intenzivne mađarizacije  početkom 20 stoljeća.  Svojom zbrkom „Hrvatskih pučkih popjevki iz Međimurja“  izdanoj 1916. oduševio je stručnu javnost Hrvatske te je pokazao Hrvatskoj veliko kulturno, jezično,glazbeno bogatstvo i hrvatski nacionalni karakter Međimuraca.  Njegovo ključno djelo čak je i poslužilo kao kao dokaz vođama sila Antante nakon Prvog svjetskog rata, kad su se crtale granice  poslijeratne Europe da je Međimurje naseljeno Hrvatima a ne Mađarima. Svojim ogromnim zalaganjem u proučavanju kulture međimurskih Hrvata ali i kulture Hrvata u Vojvodini, Gradišću i mađarskoj zadužio je Hrvatski narod. Tijekom života skupio je preko 25.000 pučkih popijevaka, melodija za razna glazbala, plesova i kola te raznih narodnih običaja diljem naše zemlje a i u susjednim državama gdje žive Hrvati.

Njegov rad je bio naširoko prepoznat te ja za života dobio mnogobrojne nagrade, ordene i priznanja.

Vratišinec je svjestan važnošti dr. Vinka Žganca. Stoga u Vratišincu se zdušno želi sačuvati njegova  baština ali se  i  jako trudimo upoznati nove generacije sa važnošću lika i djela dr. Vinka Žganca.

OŠ. Dr Vinko Žganec  iz Vratišinca već   godinama  obilježava njegov dan.  Prve dvije godine je to bilo skromnije u krugu naše škole, ali od 2010. Godine taj  projekt je zaživio punim plućima. Uz veliko zalaganje ravnatelja, učitelja i učenika svake godine osmišljavamo novi i drugačiji program s ciljem da nove generacije stanovnika Vratišinca ali i djece cjelog Međimurja i šire  upoznamo s životom, likom i djelom dr. Vinka Žganca. Od kad se provodi projekt, povezali smo se s mnogobrojnim školama iz Međimurja. Tako su u našem projektu sudjelovale  OŠ Domašinec, Sveti Martin na Muri, Mursko Središće, Podturen, Selnica, Mala Subotica, Belica, II. Osnovna Čakovec, III. Osnovna Čakovec, Nedelišće, Pribislavec, Orehovica, Prelog .  Čak smo se i povezali sa Oš. dr Vinka Žganca iz Zagreba.

Do sada smo imali razne istraživačke radionice , etno  radionice, recitiramo, pjevamo,  plešemo sviramo, uključujemo limenu glazbu, u projekt smo uključili i knjižničare, folklorne ansamble te mnoge druge. Ugostili smo učenike, ravnatelje, knjižničare, zborove iz mnogobrojnih škola. Čak smo i pripremali tradicionalnu međimursku hranu.

Posjetili smo rodnu kuću Vinka Žganca, njegovu bistu te grob u Vratišincu.

Velikim zalaganjem ravnatelja i općine prije nekoliko godina smo postavili i bistu dr. Vinka Žganca ispred škole.

Ovaj projekt dakako mislimo nastaviti i u budućnosti.

Vinko Žganec je jednostvano prevažan za naše selo i Međimurje da bi na bilo koji način pao u zaborav.

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 22. 1. 2021.