X-mas projekt

European Christmas Tree

Decoration Exchange

#XmasDecExchange18

Osnovna škola dr. Vinka Žganca Vratišinec jedna je od 10 škola iz Međimurja koja ove godine sudjeluje u europskom Projektu razmjene božićnih ukrasa za Europsko drvce 2018. godine. Riječ je o projektu u kojem svakog Božića tisuće osnovnoškolaca iz čitave Europe izrađuju božićne ukrase i razmjenjuju ih sa školama iz drugih zemalja. Inicirao ga je Informacijski centar Europe Direct Wrexham (Wales) sa ciljem da se osnovnoškolce na kreativan i zabavan način informira o zemljama Europske unije. Ove se godine održava dvanaesti put zaredom.

Imali smo čast uključiti se u ovaj predivan projekt koji u sebi nosi pravi duh Božića s naglaskom na zajedništvo, prijateljstvo i tradiciju. Voditeljice projekta u matičnoj školi su učiteljica engleskog jezika, Dubravka Baksa i učiteljica 4. razreda, Nina Jambrošić Vidra, dok je u područnoj školi to učiteljica 1./3. razreda, Andrijana David. Učiteljice su zajedno sa svojim učenicima iz razreda te grupa osmislile i izradile božićne ukrase u obliku licitarskih srca koje smo poslali na adrese 26 zemalja diljem Europe. Nakon što su pristigli svi ukrasi, ukrasili smo naše europsko drvce. Uz božićne ukrase, svaka zemlja trebala je poslati i informativnu knjižicu s podacima o običajima, tradicijama i specifičnostima koje se vežu uz njihovo obilježavanje Božića. Cilj projekta, osim razmjene božićnih ukrasa, je da učenici nauče čim više o tradiciji i običajima drugih europskih zemalja, da jačaju komunikaciju na stranim jezicima, prihvaćaju različite kulture i duh europskog zajedništva. Europsko drvce bilo je izloženo u Vratišincu, a trenutno se nalazi u PŠ Gornji Kraljevec kako bi u njemu mogli uživati svi koji su sudjelovali u projektu. U prilogu možete vidjeti fotografije s radionica, kako izgleda europsko drvce te proučiti našu informacijsku knjižicu koju smo poslali zemljama partnerima.

Priloženi dokumenti:
X-mas_project_Vratisinec.pdf (4.11 MB)

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 17. 12. 2018.