„OPERASJON ARKTIS“ – STARI GRAD - ČAKOVEČKI MLINOVI

Već tradicionalno učenici nižih razreda u okviru programa Kreativna Europa i media odlaze u čakovečki CZK-u na Međunarodnu reviju filmova za djecu i mlade. Cilj nam je i ove godine bio definiranje filmske pismenosti kao ključnog elementa medijske pismenosti i razumijevanja filma.

U utorak, 1.ožujka, pogledali smo tako norveški avanturistički dječji film pod naslovom „Operacija Arktik“. Okruženje u kojem je sniman ovaj film nudi spektakularne snimke ledenih fjordova i staklenog mora, a sama radnja potiče djecu na aktivno promišljanje o domu i obitelji, hrabrosti, avanturi,...

Učenici prvog i drugog razreda iskoristili su ovaj dan i za upoznavanje užeg centra grada Čakovca sa osvrtom na njegove znamenitosti i posebnosti, ali i za sudjelovanje u muzejskoj kreativnoj radionici Muzeja Međimurja. Pod radnim naslovom „Stari grad- vitezovi-dame-Pozoj“  radionica je na autentičnoj lokaciji staroga grada Čakovca na zabavan, kreativan i aktivan način prezentirala osnovne povijesne činjenice o obitelji Zrinski, najpoznatijem čakovečkom mitu o Pozoju te o legendi o poznatom renesansnom ljubavnom paru vitezu Nikoli Malakoczyju i dami Izabeli Petroczy.

Voditeljica radionice gđa. Maša Hrustek-Sobočan uz pomoć nekoliko animatorica s lakoćom je djecu uvela u bajkovitu i fantastičnu povijest našega grada. Svako dijete dobilo je kostim kojim se uživjelo u neku povijesnu ličnost te su se na maloj pozornici izmjenjivale scene hranjenja Pozoja, dvorskoga života, bitke s Turcima, proglašavanje vitezova, dvorskoga plesa,... Učenici su se tako na zabavan i maštovit način upoznali s lokalnom poviješću, a uz muzejske predmete i prostore uspostavljen je interaktivni pristup u kojem su se i aktivno uključili u pričanje povijesti.

Učenici trećeg i četvrtog razreda posjetili su prostorije Čakovečkih mlinova gdje su uz obilje novih zanimljivih informacija okusili i njihove svježe i mirisne proizvode.

Daliborka Tuksar, učiteljica RN

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 7. 3. 2016.