Vratišinec - Varaždin - Čakovec

U srijedu, 3. lipnja, učenici trećih i četvrtih razreda naše škole zamijenili su školske klupe ulicama baroknog Varaždina grada.

Prvi sat održan je na šetnici uz rijeku Dravu. Ključni pojmovi : legenda o Jakobu Verčeku, korito, tok, lijeva i desna obala rijeke, biljni i životinjski svijet uz tekućice,...doživljeni su i usvojeni iz prve ruke. Mali odmor i prva okrijepa obavljeni su na gradskom dječjem igralištu uz tržnicu.

Drugi sat bio je u Gradskoj knjižnici i čitaonici „Metel Ožegović“ u centru grada. U ovoj kulturnoj ustanovi smješteno je oko 200 000 jedinica knjižnične građe na različitim medijima. Učenici su razgledali uz stručno vodstvo posudbeni odjel, čitaonicu te bogato spremište na tri razine koje je inače nedostupno za javnost. Mali odmor uz molitvu uslijedio je u varaždinskoj katedrali posvećenoj Uznesenju blažene Djevice Marije na nebo.

Treći sat obavljen je u Entomološkom muzeju u palači Herzer, smještenoj u neposrednoj blizini popularnog Anđelinjaka i spomenika Grguru Ninskom. Ovdje pak je vjerodostojno prikazana uloga kukaca u životnim zajednicama našega područja kroz prikaze pojedinih vrsta, razvojne cikluse, podzemna gnjezdišta, bušotine, grizotine i druge nastambe ove sveprisutne životinjske vrste.

Uz laganu šetnju po nasipima staroga grada stigli smo i do velikog odmora u djeci omiljenom „McDonaldsu“...

Četvrti sat odveo nas je na Gradsko groblje Varaždin. Ova lokacija obiluje različitim biljnim vrstama poput javora, tuje, bukve, jasena, magnolija, trava i cvijeća. Uz čudesno zelenilo kriju se tu i prekrasne obiteljske grobnice, kapelice i nadgrobni spomenici od koji su mnogi radovi poznatih hrvatskih kipara.

Budući je dan bio pravi ljetni: prepun sunca i vrućine, peti je sat trebalo „napuniti baterije“.

Gdje i kako ? Na sladaču u Čakovcu, naravno!

Daliborka Tuksar,uč. RN

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 8. 6. 2015.