Etno stvaralaštvo dr. Vinka Žganca

Obilježavanje obljetnice rođenja dr. Vinka Žganca 3.međuškolskim projektnim danom u kojem je sudjelovalo čak sedam škola.

Već petu godinu organiziramo projektni dan posvećen dr. Vinku Žgancu čije ime ponosno nosimo. Budući da je on poznat kao sakupljač narodnog blaga, ovogodišnja tema je Etno stvaralaštvo. Voditelj projektnog dana je knjižničarka Lidija Kovačić Faić. Svečani program je počeo himnom škole, filmom o Vratišincu te pozdravnim govorom ravnatelja i knjižničarke. Predstavljanje škola je bilo vrlo zanimljivo i raznoliko. Bilo je tu i recitacija, plesa, limene glazbe, prezentacija, predstavljanja cekeraštva pa čak i Rudarske garde… Slijedile su radionice kojima su knjižničari pokazali kako i oni mogu sudjelovati u očuvanju međimurske tradicije: Mali sakupljači narodnoga blaga (Bojana Grgić – OŠ Belica), Izrada etno bookmarkera (Nina Vugrinec – II.OŠ Čakovec), Digitalni strip: Dr.Vinko Žganec- čuvar međimurske kulturne baštine (Dražen Ružić – III.OŠ Čakovec), Suradnja dr.Vinka Žganca i Florijana Andrašeca (Marija Tot – OŠ Domašinec), Radioreportaža (Leona Jug – OŠ Mursko Središće), Žene moga zavičaja (Zora Hajdarović – OŠ Nedelišće) i Rodoslovno stablo dr.Vinka Žganca (Lidija Kovačić Faić – OŠ Vratišinec). Budući da su radionice bile etno tematike, ručak je također bio tradiocionalni međimurski. Nakon zanimljivog i poučnog rada, učenici su predstavljali rad svoje radionice. U goste nam je došao Jurica Cesar, ravnatelj Državnog arhiva za Međimurje te nam približio rad ove značajne ustanove. Nama učenicima je ovaj način rada bio jako zanimljiv. Učili smo kroz raznolike radionice, upoznali nove prijatelje iz drugih škola i približili im život i djelo našeg velikana. Mi smo pravi mali čuvari međimurske tradicije.

Novinarska grupa

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 23. 1. 2012.