Javna vatrogasna vježba

Javna vatrogasna vježba "Školska kuhinja 2011" koju je organizirao DVD Vratišinec u suradnji sa OŠ dr.Vinka Žganca, DVD -om Gornji Kraljevec te JVP-om Grada Čakovca

Vježba je započela u petak 16.rujna u 11h, pozivom na 93. Ubrzo se oglasilo školsko zvono, znakom za požarnu opasnost. Mihael Grbavec, zapovjednik DVD-a Vratišinec koordnira vježbom. Na intervenciju prvi dolazi DVD Vratišinec te poziva u pomoć DVD Gornji Kraljevec i JVP Grada Čakovca. Požar je izbio u kuhinji i naša je kuharica onesviještena. Dvojica vatrogasaca kreću u kuhinju zbrinjavati ozlijeđenu osobu i sanirati požar, a dvojica vatrogasaca pomažu u evakuaciji djece i učitelja na sporednim izlazima škole. Zbornica naše škole je privremeno pretvorena u krizni stožer. Na vježbi su prikazane sve faze zbrinjavanja i spašavanja prilikom požara. Od dojave o požaru,dolaska vatrogasaca na mjesto požara, izviđanja situacije, donošenja plana intervencije, prihvata vatrogasnih postrojbi, evakuacije učenika i učitelja, zbrinjavanja ozlijeđenih, gašenja požara... U vježbi su sudjelovali učenici razredne nastave i njihovi učitelji. Oni su mirno i staloženo sudjelovali u akciji i pažljivo slušali upute vatrogasaca. Od dojave o požaru do dolaska prvih vatrogasaca bilo je potrebno dvije minute (JVP Grada Čakovca i DVD Gornji Kraljevec nešto više vremena), a sama evakuacija je trajala dvije minute! Na kraju smo mogli razgledati novo navalno vozilo JVP Grada Čakovca. Saznali smo da je snaga vode iz mlaznice tako jaka da sruši vrata.

"Ovakve vježbe su vrlo zanimljive i poučne. Iz njih možemo izvući nešto koristno, npr. kako spasiti vlastiti život u slučaju požara." Lucija Jambrošić 8.r.

Novinarska grupa

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 16. 9. 2011.