PŠ GORNJI KRALJEVEC - IZRADILI SMO MASLAC NA STARINSKI NAČIN

Učenici 2./4. razreda PŠ Gornji Kraljevec i učiteljica Andrijana Jakopić došli su na odličnu ideju...izraditi pravi domaći maslac, ali na starinski način. Na satu prirode i društva povela se rasprava o podrijetlu namirnice maslaca tj. ako je maslac biljnog ili životinjskog podrijetla i koja je razlika između margarina i maslaca. Maslac je naravno životinjskog podrijetla jer se dobiva od kravljeg mlijeka tj. vrhnja, ali ne bilo kakvog već pravog domaćeg. Učiteljica Andrijana odlučila je pokazati učenicima kako se izrađuje pravi domaći maslac i krenula je u akciju. Domaće vrhnje naručila je od međimurskog OPG, ali pronaći pravu drvenu maslenku bio je veći zalogaj od očekivanog. Prave drvene maslenke nalaze se u muzejima i lokalnim zbirkama starinskih predmeta, ali niti jedna nije baš funkcionalna. U pomoć su nam ponovno priskočile naše mještanke tj. gđa. Štefica Jambrošić koja nam je posudila starinsku staklenu maslenku koju je i ona sama dobila u nasljeđe. Na tome joj se od srca zahvaljujemo jer bez maslenke ne bi bilo niti našeg domaćeg maslaca. Učiteljica je učenicima u detalje objasnila cijeli postupak, a oni su s nestrpljenjem čekali da zavrte drvenu lopaticu. Maslac se polako stvarao pred našim očima i izazvao oduševljenje učenika. Najbolji dio ipak je bila degustacija maslaca na toplom tostu i mekom kruhu. O našoj zabavnoj radionici možete čitati i u Listu Međimurje i na internetskom portalu eMedjimurje.

objavio: Tatjana Vugrinec   datum: 12. 3. 2024.