OBILJEŽAVANJE 134. GODIŠNJICE ROĐENJA DR. VINKA ŽGANCA

22.siječnja 2024. godine obilježena je 134. godišnjica rođenja dr. Vinka Žganca. Svečanom obilježavanju u organizaciji Vijeća učenika naše škole prisustvovali su i dragi nam gosti: g. Mihael Grbavec, načelnik Općine Vratišinec, gđa. Katarina Kukovec, predsjednica MPZ "Dr. Vinko Žganec", Samuel Šarić, predsjednik Savjeta mladih Općine Vratišinec. U ime škole počast su odali ravnateljica, Maja Lukman Šprajc i stručni suradnik pedagog, Sandi Martinjaš. Predstavnici učenika od 1. do 8. razreda matične i područne škole (Vijeće učenika) pročitali su zahvalu dr. Vinku Žgancu kao čestitku za njegov rođendan. Zahvalu su s učenicima pripremili Petra Bedić, učiteljica hrvatskog jezika i Sandi Martinjaš, pedagog škole. Počast je odana i paljenjem svijeća ispred biste dr. Vinka Žganca koja krasi ulaz u školu.

Zahvalu donosimo u cijelosti:

DOKTOR VINKO ŽGANEC, skladatelj, etnomuzikolog, župnik, odvjetnik, svestran čovjek, ali prije svega ponosan Vratišinčanin rado se vraćao u svoj rodni kraj govoreći: „Nigdi lepše, kak je v Međimurju“. Jedno hvala nije dovoljno za sve što je u svom životu postignuo i učinio za svoj kraj. Za početak, hvala mu što živimo u Međimurju, a ne u Mađarskoj i što govorimo hrvatskim jezikom čuvajući naše kajkavsko narječje. Hvala mu što je sačuvao povijest naših mjesta, običaje i tradiciju koju su njegovali naši preci. Bez njega danas ne bismo imali sačuvane narodne pjesme koje su pjevale naše prabake i pradjedovi, od fašničkih pjesama do uspavanka. Hvala što je obnovio kulturni i prosvjetni život Međimurja u njegovo vrijeme te ostavio neizbrisiv trag.Danas s ponosom naša škola, brojne ulice, KUD i druge udruge nose njegovo ime.

„Na sredini Vratišinca
Žgancova hiža stoji.
Na njoj pak se svetla,
crna ploča blešći.
Prečitati saki more
Da se tu rodil čovek
Kaj Vinko Žganec se zove.“

(Franciska Matoša, učiteljica)

A sada vuprite oči vu to nebo visoko jer odonud nas Vinko Žganec gledi i veseli se za njegov rođendan.

objavio: Tatjana Vugrinec   datum: 22. 1. 2024.