PROJEKT ŠAFRAN

Naša se škola uključila u „Projekt Šafran“ – međunarodni projekt koji je započeo Holocaust Education Trust Ireland u sjećanje na milijun i pol stradale židovske i druge djece tijekom Holokausta (II. svjetski rat). Za simbol projekta odabrani su žuti šafrani jer njihovi cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi za vrijeme nacističke vlasti. Projekt Šafran uključuje cjelogodišnje aktivnosti koje započinju registracijom škola za sudjelovanje u projektu u svibnju, nastavljaju se sadnjom i praćenjem rasta lukovica od jeseni do proljeća te provođenjem raznih dodatnih aktivnosti s tematikom Holokausta i završavaju evaluacijom projekta. Projekt na zanimljiv i dinamičan način upoznaje mlade ljude s temom Holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Uz lukovice šafrana škola je dobila i niz materijala koje će učitelji koristiti u radu s učenicima. Materijali su prilagođeni uzrastu učenika, a teme koje obrađuju su osnovne informacije o Holokaustu, „Pravednici među narodima“, prihvaćanje međusobnih različitosti i slavljenje sličnosti, tolerancija…Učenici 5. razreda su zajedno sa svojom razrednicom Petrom Bedić naučili što je Holokaust i zašto sadimo žute šafrane. Nakon radionice na SR zajednički su posadili 29 lukovica šafrana u naš školski cvijetnjak. Tijekom godine pratit će kako šafrani rastu i bilježiti napredak. 27. siječnja obilježit ćemo Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta integriranim aktivnostima na satovima HJ, LK i povijesti. Kad šafrani procvjetaju početkom proljeća, prisjećamo se djece koja su izgubila živote, ali prekrasni cvjetovi ujedno nas podsjećaju na to da život počinje iznova i nakon najstravičnijih događaja i da se možemo nadati ljepšoj budućnosti. Cvjetovi nas podsjećaju na to da u svijetu još ima ljepote i nade za našu budućnost. Sadnja cvjetova budi tugu, ali i nadu.

objavio: Sandi Martinjaš   datum: 14. 11. 2023.