O našemu čoveku

Dr. Vinko Žganec i supruga Anđela

Vinko Žganec rodio se 22.1.1890. godine. Djetinjstvo je proveo u rodnom selu Vratišincu. Međimurje je u to vrijeme politički pripadalo Mađarskoj, pa je on polazio u mađarsku pučku školu, koju je završio u rodnome selu 1901. godine. Prva tri razreda gimnazije pohađao je u Varaždinu i kao odlikaš dobio besplatno mjesto u orfanotrofiju u Zagrebu.

U Zagrebu polazi od 4. do 6. razreda klasičnu gimnaziju na Gornjem gradu, a 7. i 8. razred završava u nadbiskupskom liceju. Maturirao je 1910. godine s odličnim uspjehom na klasičnoj gimnaziji. Nakon mature upisao se na Teološki fakultet, koji je završio 1914. godine. Uz studij je učio i glazbu, nauk o harmoniji, kontrapunkt, glazbene oblike i poznavanje glazbala kod profesora Franje Dugana starijeg. Poduku iz glasovira dobivao je od direktora Muzičkog konzervatorija Vjekoslava Rosenberg-Ružića. U Zagrebu se 1917. upisao na Pravni fakultet, koji je kao doktor prava završio 31. srpnja 1921. godine. Te iste godine napušta svećeničko zvanje i ženi se učiteljicom Anđelom Potočnjak. Cijelo vrijeme aktivno se uključuje u obnovu kulturnog i prosvjetnog života u Međimurju.

Radio je kao odvjetnik, ravnatelj Instituta za narodnu umjetnost, predavao je glazbeni folklor na konzervatoriju...Kao najugledniji hrvatski i jugoslavenski folklorist i etnomuzikolog bio je predsjednik Jugoslavenskog komiteta međunarodnog savjeta za glazbeni folklor, a od 1955. godine i član Izvršnog odbora International Folk Muzik Concil-a u Londonu.

Za svoj rad dulji od 50 godina, golemi znanstveni, muzikološki i skladateljski dobio je 1970. godine i Avnojevu nagradu. Umro je 12.12.1976. Pokopan je u svom rodnom Vratišincu koji je toliko volio i uvijek mu se vraćao.

Djelo Vinka Žganca doista je ogromno. Samo njegov melografski rad obuhvaća oko 30 tisuća pjesama. Svoju prvu pjesmu "Megla se kadi" zapisao je kada je bio na školskim praznicima u Vratišincu 1908. godine. 1916. godine izdao je svoju prvu knjižicu Hrvatske pučke popjevke iz Međimurja koja je odigrala veliku ulogu na Mirovnoj konferenciji u Parizu nakon I. svjetskog rata kao najbolji dokaz nacionalne pripadnosti Međimuraca. Vinko Žganec uistinu je zadužio hrvatski narod.

Njemu u čast škola u Vratišincu nosi njegovo ime, ulica, kulturno-umjetnička društva, a 2015. godine ispred škole je postavljena i bista Vinka Žganca, velikog čovjeka koji je ostavio neizbrisiv trag u povijesti Vratišinca.

« Studeni 2018 »