Sretno Valentinovo!

Iako smo mali jer smo učenici  1. i 2. razreda evo nas u novim istraživanjima i „ljubovanjima“. Saznali smo da za ljubav imamo dosta godina i da za ljubav nitko nije prestar . Zato nam je Valentinovo jako zabavno i lijepo. Čim u našu školu uđete , svuda ljubav.Smješi se s panoa, prozora i u svakom je srcu.Svatko u sebi nosi ljubav.Za koga? E to je tajna!

Reinim srčekima i ftičekima smo se i ove godine osladili.Tako smo saznali i pokazali što je prava Valentinovska tradicija,a znamo i priču o ftičekima koji se žene.

A što je Valentinovo?

Od učiteljice Marije smo saznali o Sv.Valentinu svećeniku iz Rima koji se odlikovao mudrošću i dobrotom koji je danomice radio u vrtu uzgajajući cvijeće ,ruže koje bi rado poklanjao bolesnima,siromašnima i osamljenima Shvatili smo zašto se povezuje Valentinovo s ružama. Druga legenda Sv.Valentina povezuje s čudom vraćanja vida slijepoj djevojčici i različitim ozdravljenjima . Shvatili smo zašto Valentina smatramo zaštitnikom bolesnih. Saznali smo i o važnosti naše vratišinske crkve u koju na Valentinovo hodočaste mnogi iz različitih krajeva ne bi li se pomolili Sv.Valentinu za ozdravljenje.Eto tako je naša crkva na valentinovsko proščenje ,14. veljače prepuna, a u dvorištu vas dočekaju licitari nudeći tradicijska „licitarska srca“.

Tako je Sv.Valentin postao i zaštitnik zaljubljenih, učiteljica nam kaže da je on „prvi proljetni svetac“ ,pa se na Valentinovo cijela priroda već počinje buditi iz zimskog sna.

Znači Valentinovo je ljubav i ruže i ftičeki i buđenje života. Radujte se s nama, mi plesom, neki srcem, neki cvijetom,neki osmijehom ,važno je iskazati ljubav.

Krasno vam svima Valentinovo!

Učenici 1. i 2. r.

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 15. 2. 2017.

« Ožujak 2024 »