Dan otvorenih vrata - roditelji i učenici zajedno u školi

U ponedjeljak ,19.listopada kombinirani odjel prvog i drugog razreda realizirao je planirani jesenski Dan otvorenih vrata kada s učenicima na nastavi sudjeluju i roditelji.Ideja takve suradnje uključivanja roditelja u cjelovitu integriranu nastavu započeta je prije gotovo desetak godina i sprovodi se još i danas na sveopće zadovoljstvo učenika, roditelja i učiteljice. Cilj je pomoći učenicima u stjecanju samopouzdanja i lakše savladavanje nastavnih sadržaja pa zbog toga dogovaramo zajedničke aktivnosti i tako uključujemo roditelje kao partnere u nastavnu aktivnost.Takva suradnička nastava pridonosi raznolikosti i zanimljivosti pojedinih etapa rada,bolje međusobno upoznavanje i upoznavanje djetetovih pojedinačnih reakcija,individualizirani pristup svakom pojedincu prema individualnim potrebama. Dan je bio integrirana nastava hrvatskog jezika,likovne kulture,sata razrednika i izvanastavne aktivnosti eko „Mravci“. Ključna tema bila je jesen sa različitim događajima koji se u tom godišnjem dobu zbivaju.

Na satu razrednika raspravljali smo o tome kako u obitelji možemo organizirati slobodno vrijeme.Što sve radimo i kako se družimo?  Proširili smo na druženje s knjigom, a zatim to sve povezali sa Mjesecom hrvatske knjige i prošlotjednom posjetu  knjižnici.Saznali smo zašto su knjige bogatstvo i izvori znanja.

Na satu hrvatskog jezika proširili smo saznanja sa sadržajima koje knjige imaju, što u njima sve pronalazimo, što se unjima skriva? Uprizorili smo neke sadržaje i krasnoslovili jeseni.

Sve smo to lijepo povezali pjesmom i plesom.

Sat likovne kulture bio je posebno uzbudljiv za učenike prvog razreda.Trebalo se pripremiti za prvo slikanje vodenom bojom.Treba naučiti kako se slika, upoznati tehniku rada, potaknuti kreativnost ali njegovati urednost. Ništa danas nije bilo teško jer su mame bile osobni pomagači svakome kome je pomoć bila potrebna. Svi radovi su bili uspješni a i pospremanje nam je bolje išlo.

Na izvanastavnoj aktivnosti dobili smo pojačanje, učenike trećeg razreda. Sada smo svi zajedno asocijacijama i zagonetkama u timskom radu putovali kroz jesen. Bilo je to pravo natjecanje ekipa.

Tako  nam je dan protekao u radu i učenju, zadovoljno i raspjevano .

Zajednička kavica roditelja i nasmijana lica učenika okončala su još jedan uspješan Dan otvorenih vratiju.

Učiteljica,Marija Leček

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 20. 10. 2015.