Nikolino iznenađenje

8.prosinca bio je za sve učenike Područne škole Gornji Kraljevec posebno uzbudljiv ponedjeljak.Znaju  oni da sveti Nikola u noći na šesti prosinac daruje djecu slatkišima. Svi su bili marljivi i vrijedni. U proteklom tjednu istraživali su običaje za Nikolinje. Pisali su poruke i pjesme svetom Nikoli. U njima su bile kojekakve skrivene želje, ali i nada da će Niko svima doći i da neće dovesti Krampusa. U petak povješali su svoje čizmice na prozore škole. Kod kuće čistile su se prave čizmice i stavili ih u prozore.

U ponedjeljak , na putu do škole prepričavali su jedni drugima što su dobili u čizmice. Ali, čim su otvorili školska vrata čuo se radostan vrisak. „Bio je! Bio je i u školi! Čizmice nisu prazne! Nema šiba!“Posebno su bili uzbuđeni đaci prvaci.

S nevjericom pipali su čizmice na prozoru. Ubrzo su ih skinuli s prozora i uzbuđeno u njih zavirivali. Što se to u njima skriva?

Još veće uzbuđenje nastalo je kada su začuli čudno zvono. Pohitali su iz učionice i uzbuđeno dočekali Svetog Nikolu pred ulaznim vratima škole.

Nikome nije bilo zima, svi su radosno pjevali,a Niko im je pričao priču zašto je malo zakasnio i radosno im darove dijelio. Nema veze, klicala su djeca! Važno je, da je  došao!   I, nije doveo Krampusa!

Dok ima djece,bit će i običaja, poručuje Štefanija Jambrošić, predsjednica KUU „Društvo žena“Gornji Kraljevec koja je ovo iznenađenje na veliku radost djece i pripremila.

Marija Leček,učiteljica savjetnica

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 10. 12. 2014.