« Studeni 2017 »

Geografija

Pokusi koje su izveli učenici geografske grupe:

1. BORANJE

POTREBAN MATERIJAL:    3 ručnika (ili deke) različitih boja

Posložite 3 ručnika jedan na drugi, stavite ruke na krajeve ručnika i pogurajte prema sredini.

Ovo se događa i sa Zemljinom korom jer se Zemljina površina ne sastoji od jednog sloja niti je ravna. Slojevi koji se nalaze u unutrašnjosti Zemlje pod stalnim su utjecajem raznih sila i procesa. Kad na njih djeluju bočne sile, oni se savijaju i nastaju bore.

2. LAVA LAMPA

POTREBAN MATERIJAL:     staklenka

obojena voda

ulje

šumeća tableta

Prvo u staklenku ulijte vodu, a zatim ulje. Na kraju stavite jednu šumeću tabletu i promatrajte što se događa!

3. NAPRAVI SVOJ KOMPAS

POTREBAN MATERIJAL:    posuda

pluteni čep

magnet

igla

papir na kojem pišu strane svijeta

Prvo nalijte vodu u posudu, zatim namagnetizirajte iglu tako da magnetom prijeđete 30-tak puta po površini igle, ali svaki puta u istom smjeru (od ušice prema vrhu igle) i paralelno ju zabodite kroz pluteni čep.

Posudu stavite na papir na koji ste napisali strane svijeta. Stavite iglu s čepom u vodu i pričekajte da pokaže gdje je sjever. Papir ispod posude poravnajte tako da se sjever koji prikazuje igla podudara sa onim što je napisan na papiru.

4. OBLAK U GAZIRANOM PIĆU

POTREBAN MATERIJAL:    čaša

sol

gazirano piće

Natočite gazirano piće u čašu i dodajte pola žličice soli. Ako prvi puta nije bilo nikakve reakcije, ponovite pokus.

Oblaci nastaju tamo gdje je temperatura dovoljno niska da se više vode kondenzira nego što isparava. Kapljice kiše ili kristalići leda nastaju na malim česticama kao što je npr. prašina. Na taj način se prašina u atmosferi veže uz oblake i ispire iz atmosfere kišom. U ovom pokusu, sol je prašina, a gazirani sok naša atmosfera.

5. ŠIRENJE TOPLOG ZRAKA

POTREBAN MATERIJAL:    hladna boca

balon

topla voda

Navucite balon preko otvora boce. Sad smo unutra zarobili određenu količinu zraka koja se neće mijenjati dok ne maknemo balon s boce. Idući korak je postaviti bocu u toplu vodu. Što se događa?

Hladan zrak koji je u boci ispunjava bocu, a kad se boca stavi u toplu vodu onda se i zrak iz boce grije. Kako se grije tako mu je potrebno sve više prostora, a s obzirom da nema gdje drugdje ići nego u balon – balon se napuhuje.

Ako ostavite bocu, balon i zrak da se ohlade, ponovno će se skupiti.

6. VODA U NAOPAKO OKRENUTOJ ČAŠI

POTREBAM MATERIJAL:     voda

plastična čaša

karton

U čašu ulijemo malo vode pa na nju stavimo karton i okrenemo čašu. Uz malo sreće voda ti se neće proliti.

Kako je to moguće? Tlak zraka pritišće papir čak i na okrenutoj čaši. Naravno, težina vode pritišće papir s gornje strane. Pri tome je u čaši manji tlak zraka od vanjskoga. Veći tlak zraka vani zadržava težinu vode u čaši.

7. ERUPCIJA VULKANA

POTREBAN MATERIJAL:          mala staklenka

alkoholni ocat

soda bikarbona

boja za hranu

U staklenku ulijte ocat i dodajte par kapi boje za hranu. Promiješajte i dodajte veliku žlicu sode bikarbone. Što se događa?

8. MORE –  radijator i klima uređaj

POTREBAN MATERIJAL:    2 balona

svijeća

Prvo treba napuhati jedan balon, a drugi napuniti vodom.

Kad je to gotovo zapalite svijeću. Prvo uzmite balon pun zraka i postavite ga iznad plamena. Ne preblizu. I nemojte se prestrašiti onoga što slijedi.

Kad vidite što se dogodilo, uzmite balon punjen vodom i držite njega iznad plamena. Bez straha. Što se  sad događa?

Plamen svijeće grije balon i zrak u balonu. Oni se vrlo brzo ugriju i guma balona to ne može podnijeti nego puca. Kad je u balonu voda, onda ona preuzima puno topline i pritom joj temperatura raste manje nego zraku. Ta toplija voda se onda diže prema površini i sa sobom odnosi toplinu pa se guma balona ne ugrije previše. Na njeno mjesto se spušta hladnija voda s vrha balona pa se ona polagano grije (pri čemu uzima toplinu od gume balona koja tako ostaje dovoljno hladna da ne pukne) i tako u krug.

Dokazali smo da se voda za razliku od zraka sporo zagrijava, ali isto tako se i sporo hladi.

9. NEBO I BOJE

POTREBAN MATERIJAL:    prazna dvolitrena boca

ručna svjetiljka

mlijeko

lijevak

U bocu natočite vodu da bude otprilike tri četvrtine puna. Dodajte malo mlijeka, začepite ju i dobro protresite da se mlijeko i voda izmiješaju. Zatim upalite ručnu svjetiljku  i naslonite ju da svijetli u bocu s boka.

Ugasite svijetlo u prostoriji u kojoj radite pokus i gledajte plave nijanse koje se vide u boci – baš kao u atmosferi!

10. ROSA I MRAZ

POTREBAN MATERIJAL:    dvije limenke bez poklopca

kuhinjska sol

led

U jednu limenku stavite led pa dodajte sol. Sve skupa dobro miješajte oko 30 sekundi, a zatim ostavite da malo odstoji.

U drugu limenku također stavite led, a zatim zalijte hladnom vodom iz slavine, toliko da voda pokrije led. Pričekajte malo pa pogledajte što se događa s vanjske strane limenke.

Pažljivo gledaj! Na limenci s ledom i vodom stvorila se rosa, dok se na limenci s ledom i kuhinjskom soli stvorio mraz!

11. TORNADO U TEGLI

POTREBAN MATERIJAL:   tegla s poklopcem

voda

malo deterdženta za pranje suđa

šljokice

Teglu napunite vodom, ali ne do kraja, dodajte malo deterdženta za suđe, zatvorite poklopac, okrenite teglu naopako i brzim kružnim pokretima napravite vlastiti tornado!