PREPORUKE VEZANE UZ COVID-19

OBAVIJEST ZA RODITELJE – COVID - 19

Sukladno Uputama za sprečavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2020./2021. (HZJZ i MZO, od 24.8.2020) upozoravamo roditelje učenika OŠ Dr. Vinka Žganca Vratišinec te PŠ Gornji Kraljevec na sljedeće:

VAŽNO!

• roditelji NE dolaze u pratnji djeteta ako imaju simptome zarazne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, respiratorne smetnje, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolju, proljev, povraćanje), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi c COVID-19

• dijete/učenik NE smije u ustanovu ako:

- ima simptome zarazne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, respiratorne smetnje, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolju, proljev, povraćanje)

- ima izrečenu mjeru samoizolacije

- ima saznanja da je zaraženo s COVID-19

HIGIJENA I NOŠENJE  MASKI

• potrebno je poticati djecu na poštivanje fizičkog razmaka te pojačanu osobnu higijenu (kod kuće, na putu do škole te u školi)
  • učenici razredne i predmetne nastave OBAVEZNI SU NOSITI MASKE kada čekaju ulaz u školu, prilikom ulaska u ustanovu, prilikom kretanja po školskim hodnicima i odlaska na WC
  • zbog prostornih ograničenja nismo u mogućnosti osigurati propisani razmak od 1.5 metara među učenicima u učionici 6. razreda pa sukladno Uputama za sprečavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2020./2021., učenici 6. razreda maske moraju nositi i za vrijeme nastave u učionici
  • MASKE OBAVEZNO NOSE UČENICI PUTNICI PRILIKOM PRIJEVOZA ŠKOLSKIM AUTOBUSOM te kada čekaju u školskoj čekaonici (učionica matematike)
  • maske za učenike (2 perive maske po učeniku)

MJERENJE TJELESNE TEMPERATURE

• roditelji su DUŽNI izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u ustanovu te u slučaju povišene temperature (pod pazuhom viša od 37,2) NE SMIJU POSLATI DIJETE U ŠKOLU! već se javljaju ravnatelju/razredniku djeteta te liječniku koji tada određuje daljnji postupak (testiranje ako je potrebno te tijek liječenja)
  • učenicima od 1. do 4. razreda roditelj upisuje izmjerenu temperaturu u bilježnicu koju svakodnevno provjerava učitelj
  • učenici starije životne dobi (predmetna nastava) sami mjere tjelesnu temperaturu i upisuju u evidenciju koju će im pripremiti razrednici

ULAZAK RODITELJA U ŠKOLU, RODITELJSKI SASTANCI I INDIVIDUALNI RAZGOVORI

• u školu učenici dolaze i odlaze sami, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja
  • roditelji NE ULAZE U USTANOVU, osim u iznimnom slučaju kada je dolazak unaprijed dogovoren s ravnateljem, razrednikom/predmetnim učiteljem ili stručnom suradnicom – prilikom toga roditelj je obavezan nositi masku, upisati se u evidenciju, izmjeriti tj. temperaturu te poštivati sve ostale epidemiološke mjere (dezinfekcija ruku)
  • RODITELJSKI SASTANCI dovijati će se online, kao i sva ostala komunikacija vezana uz učenike (individualni razgovori) – o načinu komunikacije obavijestiti će vas razrednici vaše djece
  • tijekom radnog vremena ustanove ulazna vrata otvaraju se na poziv telefonom ili zvonom

POSTUPANJE U SLUČAJU SUMNJE NA ZARAZU

• kod pojave simptoma (povišena tjelesna temperatura, kašalj, respiratorne smetnje, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolju, proljev, povraćanje) učenik ostaje kod kuće, roditelj telefonski obavještava školu i izabranog liječnika
  • kod pojave znakova bolesti u školi – učenik se izolira u prikladnoj prostoriji do dolaska roditelja koji su dužni odmah po obavijesti doći po učenika te nakon toga kontaktirati liječnika djeteta te dalje postupati po njegovim uputama!

- detaljnije o navedenoj problematici možete pročitati u Uputama za sprečavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2020./2021. (HZJZ i MZO, od 24.8.2020) te u Modelima i preporukama za rad u uvjetima povezanima s COVID-19 (MZO)

objavio: Tatjana Vugrinec   datum: 2. 9. 2020.