I mi smo obukli šarene čarape!

Down Syndrome International je službeno odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD). Navedeni datum je izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u trisomiji 21. kromosoma.  Svjetski dan  syndroma Down prvi put je obilježen u Singapuru 2006. godine.

ŠTO JE DOWNOV SINDROM?

Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška. Nastaje u trenutku začeća.

ZAŠTO OBILJEŽAVAMO SVJETSKI DAN DOWN SINDROMA?

Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želimo upoznati svijet s ovim poremećajem i pri tomu potaknuti ljude za veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu života osoba s sindromom Down. Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Djeca s Down sindromom su topla, dobrodušna, vedra, vesela; komuniciraju sa svojom okolinom; vjerno kopiraju ponašanja svoje sredine, mogu biti kreativni, u fazi djetinjstva im je potrebna obitelj, a zatim je potrebno osamostaliti ih za samostalan život.

ZAŠTO ŠARENE ČARAPE?

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.

Maja Lukman Šprajc, pedagoginja

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 22. 3. 2018.