Deset godina upravljanja školom (ravnateljev osvrt)

Osn

Osnovne zadaće nas učitelja jesu: poučavanje, obrazovanje, odgajanje učenika. Davanje temeljnih znanja koja će učenike osposobiti i omogućiti im daljnje školovanje i egzistenciju. Svaki dan nešto novo naučimo o sebi, o drugima, o životu, suživotu, razumijevanju… Svjedočimo stalnim promjenama metoda,  odgojnih pristupa, oblika rada. Vrijeme u kojem živimo zahtijeva (traži) brze promjene i visoke kriterije pri čemu svatko mora dati najbolje od sebe.

Sada kad se dovršavaju planovi, programi, projekti, koje ćemo ostvariti ove školske godine ne smijemo zanemariti odgojnu komponentu. To je zajednički rad škole – obitelji - društva. Samo uz kvalitetnu potporu i zajedništvo riješit ćemo možebitne probleme i situacije bez obzira na njihovu kompliciranost. Višegodišnji rad s djecom uvjerio me je da  komunikacija kao  bitan čimbenik  pridonosi uspješnom radu. Ali i komunikacija podliježe određenim pravilima (normama). Jednostavnim rječnikom kazano moramo se pridržavati reda. Red nam nije uvijek  drag. Uvijek ima onih koji bi nešto preko reda. Upravljajući školom neumorno podsjećam da se treba držati reda, poštivati proceduru, hijerarhije škole ( roditelj- učenik- učitelj– razrednik –  pedagog -  ravnatelj). Rekao bih da mi kao ravnatelju nedostaje više autonomije u radu, povjerenje državnih institucija i jasnija zakonodavna potpora.Ravnateljski posao je dnevno suočavanje s nepredviđenim okolnostima.To iziskuje golemi  napor,strpljenje, stalno učenje, iskustvo, kreativnost, rad. Kad uđete u školu ne znate kako će dan započeti i kako završiti. Rekao bih da se ne bojim izazova jer smisao ravnateljske profesije je promicanje razvoja,kritički odnos prema nepravilnostima,sloboda stvaranja i izražavanja. Složit ćemo se da rješenje ne može dati samo jedan čovjek, pa ni uzak stručni tim entuzijasta. To je posao za sve nas.

Na kraju bih izrazio zahvalnost: roditeljima, učenicima,kolegama učiteljima, svim žiteljima Vratišinca, Gornjeg Kraljevca i Remisa na potpori i razumijevanju u ovih deset godina. Posebno bih htio zahvaliti obiteljima: Leško, David, Hutinec, Žganec,…

Željko Maček, ravnatelj  Osnovne škole Dr. Vinko Žganec Vratišinec

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 4. 10. 2017.