Nedelišće - Štrigova - Mursko Središće

Terenska nastava, pred sam kraj nastavne godine, odvela je naše prvašiće i druklače na zanimljivo i poučno putovanje. Posjetili su tvornicu tjestenine „Marodi“ - ponos našeg međimurskog kraja. Kroz sve etape proizvodnje, od silosa za brašno preko strojeva za proizvodnju, sušione, pakiraone do skladišta sa gotovim proizvodima, proveo ih je voditelj proizvodnje gospodin Antun.

Naravno,prije ulaska u pogon trebalo je staviti zaštitnu kapicu na glavu, masku na usta i dezinficirati obuću kako bi pogon ostao besprijekorno čist i nakon obilaska. Obilazak je završio podjelom žutih vrećica – svako dijete dobilo je na poklon proizvode ove tvornice kojima će razveseliti ukućane.

Vozeći se dalje autobusom, učenici su primijetili kako se zavičaj mijenja: zelene ravnice polako su se pretvorile u vinorodne brežuljke. Sljedeće odredište bila je Štrigova tj. podrumi poduzeća „Agromeđimurje“. Gospođa Marina najprije je učenike izvagala na velikoj vagi. Zajedno s učiteljima težili su točno 1 430 kilograma. U podrumu s ogromnim drvenim i nešto manjim metalnim bačvama bilo je ugodno rashlađeno pa su se učenici tu i nešto duže zadržali. Iznenađeni veličinom bačvi imali su puno pitanja, a gospođa Marina puno strpljenja pa je razgovor potrajao.

U Murskom Središću dočekala nas je predstavnica TZ MS, gđa. Silvija, koja je učenike provela od nove kapelice preko šetnice i izvora Cureka do spomenika središćanskim rudarima te „piramide“ poginulim braniteljima.

Malo vožnja, malo tvornica, malo podrum, malo sendvič i sok, malo sladoled, malo Mura...malo-pomalo završilo je još jedno lijepo druženje, još jedna draga sličica u školskom spomenaru naših najmlađih...

Daliborka Tuksar, uč. RN

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 7. 6. 2017.